Nagy büszkeség, hogy 2024. január 1-én elindult az első európai uniós projektünk, a Kreatív Európa program által társfinanszírozott a CREATResili, amely magyar-koszovói-albán konzorciummal elsősorban a Koszovóban élő bántalmazott nőket segíti a szociális design eszközeivel. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mit érdemes tudni a projektről. Friss hírekért és információkért érdemes minket követni a közösségi médiában is, hiszen a projektnek saját IG, és a nemzetközi közösség részére saját X profilja van! A CREATResili egy segítő kezdeményezés, amely a Kreatív Európa program támogatásával valósul meg. 2024 januárjától induló projektünk a Hungary Helps Ügynökség vezetésével, magyar- koszovói-albán konzorciumi együttműködéssel kívánja elősegíteni a társadalmi érzékenységet és a sérülékeny közösségek önfenntartását.
Célunk egy olyan program létrehozása, ahol a kreativitás eszközeivel támogatjuk a sérülékeny helyzetű csoportokat, különös tekintettel a Koszovóban élő, marginalizált és nemi alapú erőszaknak kitett nőkre. A 22 hónapos projektünk fókuszában a társadalmi design áll, mellyel segítséget kívánunk nyújtani az érintetteknek.
A résztvevő szervezetek nemzetközi modellértékű válaszokat keresnek a nemi alapú erőszak problémájára. Ennek érdekében képzéseket szervezünk, ahol szakemberek segítségével a bántalmazást átélt nők kreatív, önkifejező dizájntermékeket hoznak létre, melyek által később saját, önálló jövedelemhez juthatnak. Ezáltal lehetőséget kapnak arra is, hogy kitörjenek a bántalmazó kapcsolatokból, és történeteiket megoszthassák a világgal.
A CREATResili a szektorok közötti együttműködés eredménye. A konzorcium tagjai között szerepel a Hungary Helps Ügynökség, mint kormányzati humanitárius és fejlesztési ügynökség, a Pro Progressione, mint művészeti hub, a koszovói Jahjaga Alapítvány, mint civil szervezet, valamint a Gjirafa Albánia, mint az e-commerce szektor képviselője. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem a szakmai támogatásával és szakértői tudásával a szociális design területéről segíti a projekt sikerességét.
Eddig történtek
- Kick-off meeting:
A CREATResili projekt kick-off rendezvényét Budapesten, 2023. december 4-6 között tartottuk. Az első partnertalálkozón a projekthez szükséges dokumentációk elfogadásra kerültek, és a Konzorciumi Megállapodást is véglegesítettük. A kick-off meeting második napján sajtótájékoztatót szerveztünk, melyen Atifete Jahjaga, a Koszovói Köztársaság negyedik és egyben első női elnöke, a Jahjaga elnöke is részt vett.
- II. Partner meeting és field visit
A projekt második partnertalálkozójára és első helyszíni látogatására Koszovóban, Pristinában került sor 2024 februárjában. A látogatás során a projektben érdekelt hölgyekkel találkoztunk, felmértük a Jahjaga Alapítvány varroda és üzlet helyiségét, valamint egy védett otthonba is ellátogattunk. A Gjirafa helyi irodájában rendezett partnermeetingen fontos döntések születtek a projekt további lépéseivel kapcsolatban.
- Open Call
Tavasszal a Pro Progressione koordinálásában nyílt pályázati felhíváson kerestük azokat az elhivatott, szociálisan érzékeny, kreatív tevékenységek iránt érdeklődőket, akik részei lehetnek a CREATResili projektnek. Hamarosan beszámolunk a kiválasztás eredményéről és augusztusban folytatjuk a munkát!
Kérdések és válaszok a Creatresili kapcsán
Mi a CREATResili és kiket céloz meg?
A CREATResili egy Kreatív Európa program által támogatott projekt, amelynek fő célja egy olyan program létrehozása, ami a kreativitás eszközeivel elősegíti a társadalmi érzékenységet és a sérülékeny közösségek önfenntartását. A projekt január 1-jétől indult a Hungary Helps Ügynökség vezetésével, és egy magyar-koszovói-albán konzorciummal működik együtt. Főként Koszovóban élő, marginalizált és nemi alapú erőszaknak kitett nőket támogat, akik gyakran nem rendelkeznek megfelelő szociális hálóval, és súlyosan akadályozva vannak az önálló megélhetésben.
Miért vannak a koszovói nők kiszolgáltatva, mit jelent, hogy marginalizált közösség?
Világszerte minden harmadik nő szenved el erőszakot partnerétől vagy közvetlen környezetétől. Koszovóban azonban a bántalmazott nők helyzete ennél is összetettebb és aggasztóbb. Itt a hatóságok főként a vádemelésre összpontosítanak, kevés támogatást nyújtanak a menedékért folyamodóknak, és a társadalmi-gazdasági nehézségek, korlátozott foglalkoztatási lehetőségek tovább rontják a helyzetet. 2017-ben a koszovói nők mindössze 17%-a volt hivatalosan foglalkoztatott, szemben a férfiak 50%-ával, 2021-ben pedig a vagyonnak csak 18%-a volt nők tulajdonában, szemben a férfiak 79%-ával. A nők gyakran ki vannak zárva a családi öröklésből, és a válási eljárásokban a házastársak közötti vagyonmegosztás is hátrányos helyzetbe hozza őket. Ha sikerül is kiszakadniuk a bántalmazó környezetből, a koszovói nők akkor is nehezen tudnak új életet kezdeni. Nagyban akadályozzák őket a feldolgozatlan traumák, az önálló megélhetés hiányzó feltételei. A CREATResili ezeknek a nőknek nyújt segítséget, innovatív (social design) módszertannal és megközelítésben.
Mit jelent a social design és hogyan alkalmazzák a CREATResili projektben?
A social design olyan tervezési megközelítés, amely a társadalmi problémákra keres megoldásokat, és közösségi, emberközpontú módon tervezi meg a termékeket vagy szolgáltatásokat. A CREATResili projektben a social design eszközével segítenek a bántalmazást átélt nőknek kreatív, önkifejező dizájntermékek elkészítésében és értékesítésében. Ezáltal nem csak önálló jövedelemhez juthatnak, de segít a bántalmazó kapcsolatokból való kilépésben, valamint segíti a személyes traumák feldolgozását és a nemi alapú erőszak témájának nyilvánosságra hozatalát.
Meddig tart a program és hogyan épül fel?
A 22 hónapig tartó projekt két modulból áll: az első részben a szociális design módszertanának fejlesztésére és kreatív szakemberek képzésére összpontosít. Szakmai továbbképzések és terepgyakorlatok révén új megközelítéseket kínál a művészeti területeken dolgozóknak, hogy hatékonyabban segíthessenek a hátrányos helyzetű közösségeknek. A projekt második szakaszában a módszertant valós, helyi környezetben alkalmazzák, kifejezetten a Koszovóban élő, bántalmazott nők számára. A cél, hogy segítsék őket az önálló megélhetés és a traumák feldolgozása terén, miközben nemzetközi szinten is felhívják a figyelmet a nemi alapú erőszak problémájára.