A humanitárius válságkezelés első fázisa mindig a válsághelyzetek alatti sürgősségi reagálás. Ez az első lépés a stabilizáció megteremtése felé. A természeti és egyéb katasztrófahelyzetek gyakran elhúzódó konfliktussal párosulnak, melyek megnehezítik a segítség gyors és hatékony biztosítását, emellett minden korábbinál jobban megkövetelik a humanitárius alapelvek betartását.
Magyarország egyedülálló humanitárius segítségnyújtási modelljét a gyors, közvetlen és helyi segítségnyújtás jellemzi, a kedvezményezett közösségek igényeihez és szükségleteihez igazodó, célzott segélyezési politikával. A természeti katasztrófák, háborúk vagy gazdasági válságok által sújtott, éhezéssel és szegénységgel érintett területeken a Hungary Helps Program egyrészt anyagi és tárgyi formában (gyógyszerszállítmányok, élelmiszercsomagok) nyújt gyorssegélyt, másrészt megélhetést újraépítő, fenntarthatóságra épülő projekteket biztosít. De kiemelt szerepet kap a mezőgazdasági termelés újraindításának támogatása is, ehhez eszközök, technológiák, képzés biztosítása, és a hely piacok megerősítése.A háborúk, járványok és természeti katasztrófák nem kímélik a gyermekeket sem.
Napjainkban több országot sújtanak konfliktusok, mint az elmúlt harminc évben bármikor. E válságok számtalan gyermekkort tesznek tönkre, ezért támogatjuk a vészhelyzeti oktatást (azaz az olyan helyzetekben történő oktatást amikor a gyermekek válságok vagy természeti katasztrófák miatt nem férnek hozzá a nemzeti oktatási rendszerükhöz), illetve képzésekkel segítjük a fiatalok munkaerőpiaci integrációját. Mindez egyszerre csökkenti a válság tovább gyűrűző hatásait (pl. radikalizáció) és teremti meg a stabilizáció lehetőségét.