A klasszikus humanitárius és fejlesztési jellegű segítségnyújtás mellett a Hungary Helps Programban egyedülálló módon nagy hangsúlyt fektetünk az egyetemes kulturális örökség védelmére is.
Teljes mértékben osztjuk az UNESCO elképzelését, miszerint a kulturális örökségek létfontosságúak, az emberiség és a helyi közösségek számára egyaránt.
A kulturális örökségek helyreállítása az ember okozta vagy természeti katasztrófák által érintett területeken kulcsszerepet játszik a közösségek összetartásában és a remény helyreállításában is, és így nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a közösségek szülőföldjükön maradjanak. A kulturális örökségvédelem területén egyik kiemelt partnerünk az ALIPH nemzetközi szervezet, amely a konfliktusok által veszélyeztetett kulturális örökségek védelmét tűzte ki céljául. Az ALIPH és a Hungary Helps Ügynökség között 2022-ben került aláírásra az együttműködési szándéknyilatkozat, amely lehetőséget ad a közös fellépésre. A Hungary Helps Program egyedülálló épített örökség megőrzésére irányuló támogatásai főként a Közel-Keleten, valamint a Nyugat-Balkánon összpontosulnak.
Az elmúlt közel 7 évben a Hungary Helps Program több mint 350 projektet támogatott, amelyből 36 projekt részben vagy egészben a kulturális örökségvédelmet szolgálta, ezek közül pedig 25 projekt a Közel-Keleten valósult meg. Ennek oka, hogy a régió az egyistenhívő vallások bölcsőjeként ad otthont a világ számos szent helyének, amelyek az egyetemes kulturális örökség elválaszthatatlan részét képezik. A hagyomány szerint, Levante keresztény közösségei közül nem egy még Krisztus apostolaitól vette fel a kereszténységet; nyelvhasználatuk, szakrális hagyományaik, írásbeli és építészeti kultúrájuk is ezeket az időket tükrözi. Mivel ezen kisebbségi közösségeket a régió polgárháborúi és gazdasági válságai miatt mára sok esetben az eltűnés fenyegeti, kiemelten fontos az épített és szellemi örökségük megóvása, továbbadása és korszerű dokumentálása. Ezek a ránk maradt értékek a múlt egy-egy darabjait hordozzák magukban, amelyek mind a mai napig alapkövei az itt élők identitásának, szellemi és kulturális életének. Olyan kollektív értékekről van szó, amelyek az itt élő vallási közösségek tagjai számára a mindennapok részét képezik, szoros összetartó erőt alakítva ki. A kulturális örökség, amellett, hogy a közösség társadalmi kohézióját erősíti, és a közös jövő képét teremti meg, a megélhetés és a stabilitás fenntartásában is fontos szerepet játszik. A vallási és kulturális turizmus adta lehetőségek kiaknázásával munkahelyek jöhetnek létre, melyek helyben tartják a lakosságot, megteremtve a feltételeit egy békés és virágzó társadalomnak, amelynek tagjai képesek a szülőföldjükön boldogulni.
Fontosnak tartjuk mind a 36 projektet, amelyet az elmúlt években támogattunk. Íme, néhány zászlóshajó projektet, melyek jól példázzák a kulturális örökségvédelem fontosságát hazai és kormányzati szinten is.