A Hungary Helps Program nemzetközi szerepvállalásában új fejezet nyílt, amikor nemrégiben Törökországban aláírták a Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökséggel (TİKA) kötött együttműködési megállapodást. Ez a stratégiai partnerség lehetővé teszi, hogy Magyarország és Törökország közösen lépjen fel a válságövezetek támogatása érdekében.
A megállapodás célkitűzései közé tartozik a válságövezetekben élő emberek támogatása és a migráció helyben történő megelőzése, különösen a Száhel régióban. A közös munka kiterjed többek között az élelmiszerbiztonságra, az oktatás fejlesztésére, a nők társadalmi helyzetének javítására, valamint a különböző vallások kulturális örökségének védelmére.
A török partnerek hálásak hazánk segítségéért, amelyet az elmúlt évben, a földrengést követően nyújtottunk nekik. Az együttműködés folytatásaként a Hungary Helps Program segítségével újra megnyílt Osmaniye tartomány kulturális központja, amelyben a magyar kormány támogatásával helyreállított Bartók Béla emlékkiállítás is újra látogatható.
Azbej Tristan államtitkár a látogatás során nemcsak a Kulturális Központot adta át a magyar kormány képviseletében, hanem annak részeként a helyreállított Bartók Béla emlékkiállítást is.
Talán nem mindenki számára ismert, hogy Bartók Béla, a zeneszerző zseni, nemcsak a hangok varázslója volt, hanem a magyar népzene gyökereinek feltárója is! 1936-ban Törökországban járt, hogy felfedezze a török népzenét. Az általa gyűjtött anyag különleges török népzenei kincs. Életútjára, művészetére és a török zenei életben betöltött szerepére emlékeztet az Osmaniyei Művelődési Központban felállított emlékkiállítás, amely a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete Bartók Archívumának munkáját dicséri. A Bartók-emlékhely 2010-ben nyílt meg, és különleges kapcsolódási pont a távoli Dél-Anatóliában a magyar kultúrához. Sajnos a 2023. február 6-i földrengések Osmaniye városát is sújtották, ekkor sérült meg komolyan a kiállításnak helyet adó központ és a kiállítás több eleme is. Támogatásunkkal azóta a helyreállítási munkák befejeződtek, és Bartók, aki 1936-ban ebben a régióban gyűjtötte a török népzenei kincseket, most ismét méltó módon kapott emléket. Bízunk benne, hogy a megújuló központban még többen megismerhetik Bartók művészetét és az általa gyűjtött kincseket!
A látogatás során a magyar delegáció számos török állami vezetővel tárgyalt, és minden megbeszélésen közös elemként szerepelt a török nép mély hálája a magyarok segítségnyújtása iránt. Az útra Novák András, a Spirit FM riportere is elkísért minket; beszámolója és interjúi ITT hallgathatók meg.