A CREATResili a Kreatív Európa program által társfinanszírozott projekt, amely 2024. január 1-től indul a Hungary Helps Ügynökség Nonprofit Zrt. által vezetett magyar-koszovói-albán konzorciummal. A 22 hónapos projekt fő célja egy olyan program létrehozása, ahol a kreativitás elősegíti a társadalmi érzékenységet és a sérülékeny közösségek önfenntartást.
A CREATResili elsősorban a Koszovóban élő, marginalizált és nemi alapú erőszaknak kitett nőket támogatja a problémamegoldó design eszközével. Ezek a hátrányos helyzetű nők szinte semmilyen szociális védőhálóval nem rendelkeznek, életük újrakezdését pedig nagyban akadályozzák a feldolgozatlan traumák, és az önálló megélhetés hiányzó feltételei. Erre az érzékeny témára próbálnak meg a résztvevő szervezetek nemzetközi modellértékkel is bíró válaszokat találni, olyan workshopok megrendezésével, ahol szakemberek segítenek a bántalmazást átélt nőknek kreatív, önkifejező dizájntermékek elkészítésében és értékesítésében. A programban résztvevő nők ezzel egyrészt önálló jövedelemhez juthatnak, lehetőséget adva nekik, hogy kitörjenek a bántalmazó kapcsolatból, másrészt, e tárgyak elkészítésén és bemutatásán keresztül a személyes történeteik elmesélése és feldolgozása is könnyebbé válik, szélesebb nemzetközi nyilvánosságban is láthatóvá téve a nemi alapú erőszak problémáját. Tágabb földrajzi értelemben pedig a projekt jelentős pozitív hatással lehet a nők szerepvállalására a nyugat-balkáni régióban. A CREATResili a szektorok közötti együttműködésre épít: a konzorcium tagjai között szerepel kormányzati, humanitárius és fejlesztési ügynökség (Hungary Helps Ügynökség, Magyarország), művészeti hub (Pro Progressione, Magyarország), bántalmazott nőkkel foglalkozó civil szervezet (Jahjaga Alapítvány, Koszovó) és egy e-kereskedelmi cég (Gjirafa, Albánia). A konzorciumot, társult partnerként támogatja a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME), a szociális design területén szerzett átfogó tapasztalataival, szakértelmével valamint kapcsolatrendszerével.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.
Képhasználati nyilatkozat
A cikkben szereplő képeken látható valamennyi személy írásbeli hozzájárulását adta ahhoz, hogy fényképeiket a CREATResili projekt disszeminációs céljaira felhasználják és közzétegyék.