A Hungary Helps csapata nemrégiben látogatást tett az Életfa Permakultúra Egyesületnél, hogy mélyebben megismerje a permakultúra alapjait és alkalmazási lehetőségeit. A találkozó során betekintést nyertek abba a folyamatba, hogyan lehet a permakultúra segítségével fenntartható és regeneratív élőhelyeket kialakítani, amelyek mind az emberek, mind a környezet számára előnyösek, valamint a lehetséges jövőbeni együttműködésről is tárgyaltak.
Az éghajlatváltozás következtében fellépő szélsőséges időjárási jelenségek folyamatos nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra, ami az ellenálló képesség javítását célzó alkalmazkodást tesz szükségessé, különösen a legkiszolgáltatottabbak körében, akik sok országban a lakosság nagy részét teszik ki. Épp ezért a mezőgazdasági és élelmezésbiztonsági projektek a Hungary Helps Program egyik sarokkövét képezik. Ezek a kezdeményezések fontos szerepet játszanak a kiszolgáltatott lakosság azonnali és folyamatos szükségleteinek kielégítésében, stabil és elegendő élelmiszerellátást biztosítva, ezáltal enyhítik az éhezést és az alultápláltságot.
Magyarország erős mezőgazdasági hagyományokkal rendelkezik és egyedülálló know-how-val bír ezen a területen. Azáltal, hogy a közösségek számára biztosítják a fenntartható élelmiszertermelés eszközeit, lehetővé teszik számukra, hogy megbirkózzanak a természeti katasztrófák, az éghajlatváltozás és a konfliktusok jelentette kihívásokkal. A mezőgazdasági és élelmezésbiztonsági projektek a szegénység csökkentése szempontjából is létfontosságúak, lehetővé téve a marginalizált csoportoknak, hogy a mezőgazdaságon keresztül jövedelemhez jussanak, ezzel megtörve a nyomor és a segélyektől való függés körforgását. A helyi közösségek mezőgazdasági támogatása a hosszú távú fejlődés felé vezető út. A környezettudatos mezőgazdasági gyakorlatok és az élelmiszertermelés hangsúlyozása hozzájárul az ökoszisztémák és a természeti erőforrások megőrzéséhez, ami összhangban van a fenntartható fejlődési célokkal.
A permakultúra egy tánc, amelyben a természet vezet.” (Bill Mollison)
A mostani látogatás alkalmával a Hungary Helps csapata a permakultúra rendszerébe nyert betekintést. A permakultúra egy olyan tervezési rendszer, amely a természet mintázatait megfigyelve és lemásolva működik, így együttműködve a természettel, fenntartható életkörnyezeteket hoz létre. Az Életfa Permakultúra Egyesület három fő etikai elvre építi munkáját: a Föld gondozása, az emberek jólétének biztosítása és a megtermelt többlet méltányos elosztása.
A látogatás alkalmával szó esett a jövőbeni együttműködési lehetőségekről is, különös tekintettel Afrika mezőgazdasági és élelmezési kihívásokkal terhelt térségeire. Az élelmezésbiztonság a fejlődő országok egyik legfontosabb problémája. Ez az együttműködés nem lenne példa nélküli, hiszen a két szervezet már korábban is dolgozott együtt, sikeresen. Egy közös projektjük az iraki Alqosh térségében található mezőgazdasági mintafarm volt, amely a helyi közösségek megélhetését és helyben maradását segítette elő. Alqosh térségében a korábbi konfliktusok súlyos károkat okoztak a helyi infrastruktúrában, beleértve a mezőgazdasági területeket és öntözőrendszereket is. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet 2021 végén indított mezőgazdasági projektjének keretében – az Életfa Permakultúra csapatának közreműködésével – mintafarm kialakítására került sor. Ennek köszönhetően közel 50 helyi család részesült mezőgazdasági képzésben, és a projektet azóta további településekre is kívánják kiterjeszteni, a Ninivei-fennsíkon.
A Hungary Helps és az Életfa Permakultúra Egyesület közötti jövőbeni együttműködés, a remények szerint, hasonlóan sikeres projekteket hozhat létre, amelyek hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok elterjesztéséhez és a helyi közösségek megélhetésének javításához.