Ma emlékezünk a 2014-ben, az Iszlám Állam által elkövetett brutális támadások áldozataira Észak-Irakban, Szindzsár tartományban. Ezen tragikus események során legkevesebb 5 000 ember vesztette életét, és közel 10 000 civilt hurcoltak el otthonaikból. Az Iszlám Állam katonai veresége után megkezdődött a jazidi közösségek újjáépítése, azonban a szabadulásuk után az áldozatoknak továbbra is szükségük van segítségre a visszailleszkedéshez és teljes életük újrakezdéséhez.
2014-ben az Iszlám Állam fegyveresei elfoglalták a jazidi kisebbség által lakott észak-iraki Szindzsár tartományt. Az itteni védelmi erők visszavonultak, így a terroristák lényegében nem találkoztak ellenállással. Az azóta népirtásként elismert, tragikus események eredményeképp legkevesebb 5 000 embert meggyilkoltak, egyes becslések szerint közel 10 000 civilt pedig elhurcoltak otthonaikból. A férfiakat megölték, a nőket elrabolták, többségüket szexrabszolgaságra kényszerítették, míg a fiatal fiúkat a terrorszervezet kiképzőtáboraiba kényszerítették. Végül az Iszlám Állam katonai vereségét követően nyílt lehetőség arra, hogy a jazidik újjáépíthessék közösségeiket. Szabadulásuk után azonban az áldozatoknak segítségre van szükségük a visszailleszkedéshez, hogy a velük történt borzalmak ellenére teljes életet élhessenek.
A Hungary Helps Programon keresztül évek óta és sokféleképp támogatjuk a jazidi közösséget. Támogatásunknak köszönhetően hozták létre a kurdisztáni Khanke városban lévő, jazidi belső menekültek által lakott táborban található női központot, ahol átfogó módszerekkel segítik a súlyosan traumatizált nők társadalmi visszailleszkedését. Felállításra került egy pékség is, amely nők és lányok részére biztosít munkát, illetve létrejött egy gyermekközpont és árvaház is a táboron belül.
A cselekvés mellett azonban fontosnak tartjuk, hogy megismerjük és megismertessük a jazidik történetét.
Idén júniusban, Azbej Tristán államtitkár Nadia Murad, béke Nobel-díjas jazidi túlélő meghívására Németországba látogatott és részt vett az Iszlám Állam által, az iraki jazidik és keresztények ellen elkövetett népirtás 10. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen. Az eseményen lehetősége volt találkozni gyermekeiket elvesztő családanyákkal, gyászoló családokkal és a túlélőkkel egyaránt:
"Egy drámai történet különösen mélyen megérintett: a 2014-es népirtás során három jazidi lánytestvért az Iszlám Állam elrabolta falujukból és Szíriába hurcolta, hogy rabszolgaként adják el őket. Útban Szíria felé kétségbeesett kísérletet tettek arra, hogy megszökjenek fogvatartóiktól: kiugrottak a buszból és a folyóba vetették magukat, hogy így meneküljenek a kínzások és rabszolgaság elől. Sajnos, mindegyikük odaveszett, holttesteik a mai napig nem kerültek elő. Amikor találkoztam az édesanyjukkal, aki elhunyt gyermekeinek képeit mutatva mesélte el tragikus történetüket, azt mondta, hogy számára az igazságszolgáltatás azt jelentené, ha megtudná, ki okozta lányai vesztét és hazavihetné maradványaikat, hogy szülőföldjükön temethesse el őket. Vele együtt számtalan anya még mindig kínok között várja az elmaradt igazságszolgáltatást és a szerettei maradványait. Bár veszteségeiket semmi sem pótolhatja, mégis sokat, talán kis vigaszt is jelent számukra az a szolidaritás, amivel a magyarok fordulnak feléjük, amikor a Hungary Helps Programon keresztül támogatjuk a jazidi őshazában az újjáépítést vagy a túlélő gyermekek és nők pszichológiai rehabilitációját" - számolt be Azbej Tristan.
Fontos, hogy ne csak emlékezzünk, hanem cselekedjünk is. Támogatnunk kell azokat, akik az igazságért küzdenek, és együtt kell dolgoznunk azon, hogy ilyen szörnyűségek soha többé ne történhessenek meg sem a jazidiekkel, sem a keresztényekkel, sem más üldözött közösségekkel. A munkát és a jazidi közösség megsegítését 2024-ben is folytatjuk, a projektekről pedig hírt adunk.